Sağlık

Oruç migreni tetikleyebilir

İSTANBUL (İGFA) – Kişide ayda 1-2 defadan fazla olmamak üzere ataklar halinde gelen ağrılar varsa ve bu ağrılar ilaçsız yöntemlerle gideriliyorsa bu kişiler sahur ve iftar yemeklerini doğru takip ederek oruçlarını tutabilirler. Yaşar Kütükçü, “Ancak migren gibi kronik ağrıları olan kişilerde oruç tutmak bu ağrıyı tetikleyebiliyor. Migren gibi çok şiddetli bir ağrı yaşamadığınız sürece orucunuzu bozmadan bu ağrıları gidermek mümkündür.

Migren benzeri ağrı şikayeti olan hastaların bir kısmının koruyucu tedaviye devam etmeleri koşuluyla oruç tutabileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölüm Müdürü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Örneğin; Ayda 2-3 migren atağı geçiren bir hasta, atağın gelmemesi için koruyucu tedavi alıyorsa, ilaç alma zamanını Ramazan ayına göre ayarlayabilir ve kriz sayısı az olduğu için orucuna devam edebilir. Açlık %100 migren ataklarını tetiklediğinden migren hastaları oruç tutmaya özellikle dikkat etmelidir. Sık atakları olan ve çok şiddetli atakları olan hastalar, atağın geldiğini hissederler ve ilaçlarını önceden alırlar.

Ancak oruçluyken ilacı alamadıkları için bu kişilerin çok şiddetli bir kriz geçirme ihtimalleri vardır. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterdiği için kişinin mutlaka kendini test etmesi gerekir. Şiddetli ağrı yaşayan kişiler ağrıyı ciddiye almamalı ve oruç tutmakta ısrar etmelidir. Çünkü oruç, ağrısı olan hastalarda dengeyi çok önemli ölçüde bozabilir.

cildirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu