Haber

Tacikistan’da çığ: Ölü sayısı 20’ye yükseldi

Tacikistan hükümeti, ülkenin doğusunda meydana gelen bir dizi çığ sonucu 10 kişinin daha hayatını kaybettiğini, son iki günde çığ sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 20’ye çıktığını duyurdu. Tacikistan’ın doğusundaki Dağlık Bedahşan Özerk Bölgesi’nde birden çok kez meydana gelen çığ nedeniyle evlerini terk etmek.

Tacikistan’ın Çin ve Afganistan sınırlarına yakın bir bölgede çığ düşmesi sonucu 400’den fazla hane tahliye edildi. Hükümetten yapılan açıklamaya göre, ülkelerarası tüm trafik askıya alınırken, çığ nedeniyle evler ve yollar kar altında kaldı. Dağlık Bedahşan Özerk Bölgesi’nin başkenti Khorog’un belediye başkanı Rizo Nazarzoda, kar yağışı ve yağmur nedeniyle 30 bin kişiyi evlerinde kalmaları konusunda uyardı. Bölgeden alınan görüntülerde tek katlı binaların kar ve buz bloklarının altında kaldığı görüldü.

Ne oldu?

Tacikistan Harika Durumlar Komitesi, ülkenin doğusundaki dağlık Bedahşan Özerk Bölgesi’nde meydana gelen çığ sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin de yaralandığını duyurdu. Açıklamada, çığ düşmesi sonucu 4 evin tamamen yıkıldığı, 35 ev ve 5 işyerinin hasar gördüğü, bölgedeki halkın inanç yerlerine tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, arama kurtarma ekiplerinin çığ düşen bölgede çalışmalarını sürdürdüğü, bölgedeki bazı yolların trafiğe kapatıldığı da kaydedildi.

Açıklamada, 13 Şubat’tan bu yana ısınma ve yağış nedeniyle 27 çığın meydana geldiği, dağlık bölgelerde çığ tehlikesinin devam ettiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

haber-cerkezkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu