Haber

Turgutlu’da üreticiler odun kömürü için nöbet tutuyor

Manisa’nın Turgutlu ilçesine bağlı kırsal mahallelerden Kuşlar ve Hacıisalar’da geçimlerini odun kömüründen sağlayan ailelerin ateş başındaki nöbetleri devam ediyor.

Dağmarmara Yaylası yakınlarındaki kırsal mahallelerde yaşayan aileler, Orman Genel Müdürlüğü’nün müsaade verdiği gençleştirme alanlarından kestikleri meşeleri, konutlarındaki odun kömürü ocaklarına getiriyor.

Odunları koni biçiminde ocaklara dizen köylüler, “Torluk” ismi verilen yığının üstünü kısım modülleri ve toprakla örtüyor. Zirvesine açılan delikten koninin içine atılan közlerle denetimli yakılmaya başlanan kollar, 10 ila 12 gün mühletince içten içe yanarak mangal kömürüne dönüşüyor.

Bu süreçte ocağın başında mümkün bir aksaklığa karşı nöbet tutan köylüler, şiddetli bir çalışmanın akabinde kömürleşen odunları satarak geçimlerini sağlıyor.

Kuşlar Mahallesi sakinlerinden Ahmet Şentürk (55), yaz devrinde kendi tarlalarında çalıştıklarını, ekini kaldırdıktan sonra, sonbaharda odun kömürü üretimine başladıklarını söz etti.

Kuşlar Mahallesi Muhtarı Mehmet Yaşar da mahallesinde yaklaşık 40 hanede odun kömürü üretildiğini lisana getirerek, “Odun kömürü üretimi, uzun yıllardan beri burada önemli bir iş ve bölgemizin önemli bir gelir kaynağı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu